North Dakota State University
                                  Bison Open                                   
                         Bison Sports Arena, Fargo, ND                         
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
============================================================================================
       Arena: !  7.67  1998        Jill Theeler, North Dakota State            
        NDSU: #  7.64  1999        Jill Theeler, North Dakota State            
                 7.48  AUTO
                 7.76  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Shanda Larson                N.D. State              7.76       7.79q                  6 
  2 Anna Sandoval                St. Cloud State         7.91       7.91q                  1 
  3 Sarah Neimann                N.D. State              7.85       7.92q                  2 
  4 Angie Pfeiffer               Concordia               7.94       7.95q                  4 
  5 Alicia Mindermann            N.D. State              8.00       7.98q                  4 
  6 Stacey Rehbein               Dickinson State         7.99       8.04q                  3 
  7 Erica Mois                   Jamestown               7.95       8.12q                  3 
  8 Marrie Johnson               Jamestown               8.00       8.13q                  1 
  8 Katarína Urbanová            Minot State                        8.13q                  6 
 10 Katie Rau                    U-Mary                  8.26       8.16q                  4 
 11 Erin Baustian                North Dakota            8.15       8.18q                  6 
 12 Latoya Potter                U-Mary                  7.98       8.23q                  5 
 13 Shantel Schmidt              Dickinson State         8.10       8.27q                  2 
 14 Caesare Stimson              Bemidji State           8.19       8.29q                  2 
 15 Taunja Disher                S.D. State              8.15       8.32q                  6 
 16 Sarah Boese                  North Dakota            8.35       8.40q                  5 
 17 Hannah McCall                S.D. State              8.25       8.41                   1 
 18 Karla Fandrich               U-Mary                  8.48       8.42                   6 
 19 Kayla Lightfoot              North Dakota            8.75       8.53                   5 
 19 Melissa Paske                Dickinson State         8.35       8.53                   5 
 21 Alissa Bilden                Concordia               8.36       8.58                   3 
 22 Acara Felix                  St. Cloud State         8.40       8.61                   1 
 23 Ashley Collen                Dickinson State         8.44       8.63                   2 
 24 Hilary Thomas                MSU-Moorhead                       8.65                   6 
 25 Ashley Duggan                St. Cloud State         8.60       8.72                   1 
 26 Leah Webinger                Minn.-Morris            8.52       8.77                   2 
 27 Sara Mueller                 Minn.-Morris            8.65       8.81                   4 
 28 Tarah Maatz                  Concordia               8.80       8.83                   5 
 29 Katie Janus                  North Dakota            8.88       8.97                   3 
 30 Audra Carson                 Jamestown               8.75       9.00                   3 
 31 Lacy Hanson                  Jamestown               9.11       9.29                   2 
 32 Ashley Goodwin               Minn.-Morris            8.94       9.48                   4 
 33 Tracy Boschee                MSU-Moorhead            8.99       9.78                   1 
 
Women 60 Meter Dash
============================================================================================
       Arena: !  7.67  1998        Jill Theeler, North Dakota State            
        NDSU: #  7.64  1999        Jill Theeler, North Dakota State            
                 7.48  AUTO
                 7.76  PROV
    Name                    Year School               Prelims     Finals                  H#
============================================================================================
Finals
  1 Anna Sandoval                St. Cloud State         7.91       7.90                   1 
  2 Sarah Neimann                N.D. State              7.92       7.94                   1 
  3 Angie Pfeiffer               Concordia               7.95       7.96                   1 
  4 Stacey Rehbein               Dickinson State         8.04       8.03                   1 
  5 Katie Rau                    U-Mary                  8.16       8.07                   2 
  6 Heather Urbanoski            N.D. State                         8.10                   1 
  7 Marrie Johnson               Jamestown               8.13       8.12                   1 
  8 Erica Mois                   Jamestown               8.12       8.16                   1 
  9 Erin Baustian                North Dakota            8.18       8.18                   2 
 
Women 200 Meter Dash
============================================================================
       Arena: ! 24.62  1999        Tamara Brudy, North Dakota State            
        NDSU: # 24.30  1999        Tamara Brudy, North Dakota State            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Tasha Rudolph                U-Mary                 25.68      25.95   1 
  2 Sarah Neimann                N.D. State             25.72      26.15   1 
  3 Stacey Rehbein               Dickinson State        25.75      26.25   1 
  4 Angie Pfeiffer               Concordia              26.25      26.58   1 
  5 Shawna Kern                  U-Mary                 25.88      26.85   1 
  6 Latoya Potter                U-Mary                 26.11      26.92   1 
  7 Katie Rau                    U-Mary                 26.68      27.04   2 
  7 Lindsay Carter               U-Mary                 26.54      27.04   2 
  9 Erin Baustian                North Dakota           26.80      27.19   2 
 10 Heather Urbanoski            N.D. State                        27.34   2 
 11 Shauna McInerney             Bemidji State          26.47      27.38   2 
 12 Erica Mois                   Jamestown              26.97      27.39   2 
 13 Melissa Paske                Dickinson State        27.32      27.44   3 
 14 April Bielejeski             North Dakota           27.20      27.84   3 
 15 Shantel Schmidt              Dickinson State        28.03      28.01   4 
 15 Marrie Johnson               Jamestown              28.17      28.01   5 
 17 Jill Fancher                 Concordia              28.06      28.03   4 
 18 Hannah McCall                S.D. State             27.20      28.13   3 
 19 Alissa Bilden                Concordia              27.80      28.15   4 
 20 Christine Johnson            N.D. State             27.50      28.27   3 
 20 Kelly Olson                  Concordia              27.98      28.27   4 
 22 Amy Ravenhorst               Concordia              28.14      28.29   4 
 23 Kellie Mooney                North Dakota           27.20      28.35   3 
 24 Carla Perry                  Bemidji State          28.51      28.57   5 
 25 Jill Moller                  Concordia              29.18      28.95   6 
 26 Liz McCarty                  Jamestown              28.70      29.03   5 
 27 Betsy Thingstad              Jamestown              28.80      29.19   6 
 28 Chelsea Haines               Jamestown              28.61      29.21   5 
 29 Leah Webinger                Minn.-Morris           29.43      29.30   6 
 30 Chrisy Lussender             Jamestown              28.60      29.44   5 
 31 Sara Mueller                 Minn.-Morris           29.23      29.51   6 
 32 Hilary Thomas                MSU-Moorhead           29.24      29.54   6 
 33 Sarah Boese                  North Dakota           28.60      29.60   5 
 34 Britt Berger                 Concordia              28.00      29.75   4 
 35 Audra Carson                 Jamestown              29.90      30.41   6 
 36 Leah Hegland                 Concordia              30.34      30.66   7 
 37 Ashley Goodwin               Minn.-Morris           31.26      33.55   7 
 38 Starrla Mathews              Minn.-Morris           33.21      35.28   7 
 
Women 400 Meter Dash
============================================================================================
       Arena: ! 53.73  1994        Revoli Campbell, Abilene Christian          
        NDSU: # 54.58  2002        Tamara Brudy, North Dakota State            
                55.60  AUTO
                57.70  PROV
    Name                    Year School                  Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Shanda Larson                N.D. State             56.40      56.32 PROV              1 
  2 Nicole Rieck                 N.D. State             57.30      57.29 PROV              1 
  3 Bukky Hassan                 U-Mary                 57.11      58.67                   1 
  4 Anna Sandoval                St. Cloud State      1:00.00    1:00.76                   1 
  5 Femi Kehinde                 U-Mary                 59.24    1:01.03                   1 
  6 Chioko Nakasone              Dickinson State        58.77    1:01.30                   1 
  7 Kerri Larson                 MSU-Moorhead         1:02.50    1:02.96                   2 
  8 Britt Berger                 Concordia            1:03.87    1:03.92                   2 
  9 Kara Beechie                 North Dakota         1:03.00    1:05.39                   2 
 10 Chelsea Haines               Jamestown            1:04.74    1:06.06                   2 
 11 Betsy Thingstad              Jamestown            1:03.58    1:06.08                   2 
 12 Chrisy Lussender             Jamestown            1:05.52    1:06.79                   3 
 13 Sara Mueller                 Minn.-Morris         1:05.46    1:07.28                   3 
 14 Ashley Collen                Dickinson State      1:03.22    1:08.06                   2 
 15 Leah Webinger                Minn.-Morris         1:06.23    1:09.09                   3 
 16 Stauser Ambe                 Dickinson State      1:08.00    1:15.23                   3 
 17 Starrla Mathews              Minn.-Morris         1:10.00    1:17.78                   3 
 18 Ashley Goodwin               Minn.-Morris         1:10.00    1:21.16                   3 
 
Women 500 Meter Dash
============================================================================
       Arena: ! 1:14.95  1995        Mary Gill, North Dakota State             
        NDSU: # 1:13.95  2002        Kinsey Coles, North Dakota State          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Kinsey Coles                 N.D. State           1:13.20    1:14.31!  1 
  2 Shelby McCrady               Bemidji State        1:18.00    1:18.37   1 
  3 Cody Halsey                  N.D. State           1:18.40    1:20.81   1 
  4 Kellie Mooney                North Dakota         1:23.00    1:23.73   2 
  5 Carrie Fransen               Concordia            1:21.00    1:23.77   2 
  6 April Bielejeski             North Dakota         1:19.20    1:23.94   1 
  7 Rachel Charpentier           Concordia            1:29.00    1:26.32   2 
  8 Erin Pesta                   MSU-Moorhead         1:31.50    1:28.73   2 
  9 Paige Ferguson               Bemidji State        1:47.00    1:33.99   2 
 
Women 800 Meter Dash
=========================================================================================
       Arena: ! 2:10.10  1987        Carol Womack, Navy                        
        NDSU: # 2:07.69  2004        Kinsey Coles, North Dakota State          
                2:10.30  AUTO
                2:17.10  PROV
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Erin Klein                   N.D. State                      2:18.12                  
  2 Tara McAvena                 Dickinson State      2:18.00    2:18.75                  
  3 Tiffany Ackerman             U-Mary               2:21.00    2:19.27                  
  4 Jessica Schill               North Dakota         2:14.95    2:19.78                  
  5 Maggie Conlon                N.D. State           2:16.70    2:19.94                  
  6 Rachel Sackett               North Dakota         2:14.95    2:20.25                  
  7 Veronica Sackett             North Dakota         2:14.95    2:20.28                  
  8 Liz Tracy                    N.D. State           2:15.14    2:20.88                  
  9 Tina Wiederrich              Jamestown            2:23.00    2:21.70                  
 10 Michel Maurer                Jamestown            2:23.00    2:22.83                  
 11 Ashley Adams                 S.D. State           2:20.00    2:23.27                  
 12 Jessi Struffert              St. Cloud State      2:23.00    2:24.84                  
 13 Erin Tuss                    Jamestown            2:25.00    2:28.52                  
 14 Margaret Landberg            North Dakota         2:25.00    2:29.06                  
 15 Karen Dalmacio               U-Mary               2:21.00    2:30.85                  
 16 Natalie Hanson               Concordia            2:29.00    2:30.88                  
 17 Kara Fink                    U-Mary               2:28.00    2:31.88                  
 18 Allison Janssen              MSU-Moorhead         2:29.50    2:33.30                  
 19 Kodi Klatt                   Dickinson State      2:25.00    2:33.56                  
 20 Hilary Andvik                Jamestown            2:30.00    2:33.76                  
 21 Holly Dombrovski             St. Cloud State      2:30.00    2:34.26                  
 22 Brooke Duncan                MSU-Moorhead         2:36.00    2:35.60                  
 23 Carrie Armitage              U-Mary               2:28.00    2:36.76                  
 24 Florence Warling             MSU-Moorhead         2:38.00    2:37.73                  
 25 Erin Gravalin                MSU-Moorhead         2:35.50    2:38.66                  
 26 Tracy New                    U-Mary               2:35.00    2:39.90                  
 27 Jami Peterson                Bemidji State        2:41.00    2:45.80                  
 28 Teresa McAlpin               Minn.-Morris         2:45.00    2:46.01                  
 29 Ali Judkins                  Bemidji State        2:39.32    2:46.23                  
 30 Erika Ogard                  Concordia            2:49.00    2:46.37                  
 31 Reyne Lauer                  MSU-Moorhead         2:45.00    2:48.73                  
 32 Ona Johnson                  Minn.-Morris         2:50.00    2:55.57                  
 33 Nora Mogck                   Minn.-Morris         2:52.00    2:58.31                  
 34 Ariel Howe                   Minn.-Morris         2:55.00    3:08.55                  
 -- Vicky Anderson               Minot State          2:22.00         NT                  
 
Women 1000 Meter Run
=========================================================================
       Arena: ! 2:52.72  1995        Jennifer Peck, Minnesota State-Mankato    
        NDSU: # 2:52.71  2004        Kinsey Coles, North Dakota State          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kristal Wolf                 U-Mary               3:01.00    3:05.88  
  2 Heather Evans                North Dakota         3:04.25    3:06.12  
  3 Rachelle Duerre              North Dakota         3:06.41    3:07.40  
  4 Britt Beeson                 North Dakota         3:06.00    3:07.70  
  5 Katarína Urbanová            Minot State          3:05.00    3:10.18  
  6 Jeni Ching                   N.D. State           3:05.10    3:10.84  
  7 Jen St. John                 Concordia            3:13.09    3:12.51  
  8 Sarah Thome                  MSU-Moorhead         3:12.41    3:15.47  
  9 Sara Sailer                  North Dakota         3:13.00    3:16.21  
 10 Molly Hanson                 St. Cloud State      3:20.00    3:23.63  
 11 Amy Monley                   Minot State          3:18.00    3:25.23  
 12 Rachel Dwyer                 Concordia            3:26.00    3:28.95  
 13 Martha Miltich               Unattached           3:21.00    3:32.93  
 14 Jen Lanin                    St. Cloud State      3:30.00    3:50.08  
 
Women 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Erin Klein                   N.D. State           5:03.00    5:07.90  
  2 Krystie Ratzlaff             S.D. State           5:10.00    5:18.72  
  3 Rachelle Duerre              North Dakota         5:15.21    5:21.93  
  4 Christa Pribula              Bemidji State        5:19.00    5:22.73  
  5 Margaret Landberg            North Dakota         5:15.21    5:22.76  
  6 Kristal Wolf                 U-Mary               5:12.00    5:23.33  
  7 Kaylee Keating               S.D. State           5:15.00    5:30.55  
  8 Cheri Ewert                  Jamestown            5:26.00    5:33.32  
  9 Beth Sandoval                St. Cloud State      5:30.00    5:37.50  
 10 Kristen Wickens              Dickinson State      5:40.00    5:37.73  
 11 Sara Sailer                  North Dakota         5:27.00    5:40.06  
 12 Amanda Carson                North Dakota         5:40.00    5:42.41  
 13 Megan Poppens                S.D. State           5:25.00    5:47.53  
 14 Julie Miller                 Concordia            5:46.00    5:50.38  
 15 Carmen Novak                 Dickinson State      5:45.00    6:00.78  
 16 Chrissy Kopetsky             MSU-Moorhead         5:54.00    6:02.01  
 17 Teresa McAlpin               Minn.-Morris         6:10.00    6:08.70  
 18 Ona Johnson                  Minn.-Morris         6:30.00    6:25.89  
 19 Sarah Rheingans              St. Cloud State                 6:28.15  
 20 Nora Mogck                   Minn.-Morris         6:45.00    6:44.24  
 21 Ariel Howe                   Minn.-Morris         6:50.00    7:05.07  
 
Women 3000 Meter Run
=========================================================================
       Arena: ! 9:30.34  1985        Nancy Dietman, North Dakota State         
        NDSU: # 9:30.34  1985        Nancy Dietman, North Dakota State         
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Krystie Ratzlaff             S.D. State          10:30.00   10:44.14  
  2 Kristin Murch                North Dakota        10:50.00   10:58.58  
  3 Kaylee Keating               S.D. State          10:45.00   11:03.58  
  4 Emily Dircks                 Minot State         11:20.00   11:12.70  
  5 Megan Poppens                S.D. State          10:50.00   11:14.64  
  6 Sarah Getty                  St. Cloud State     11:16.00   11:19.53  
  7 Amber Flaig                  Club Minot          11:15.00   11:19.91  
  8 Erin Ellmaker                Jamestown           11:27.00   11:21.04  
  9 Melanie Holmes               Jamestown           11:42.00   11:32.65  
 10 Jennifer Falk                Concordia           11:25.00   11:37.19  
 11 Erica Fossum                 North Dakota        11:35.00   11:42.55  
 12 Adina Meeks                  U-Mary              11:30.00   11:45.26  
 13 Jen Bremser                  Concordia           12:19.00   12:25.70  
 14 Sarah Rheingans              St. Cloud State     14:00.00   14:18.01  
 
Women 5000 Meter Run
=========================================================================================
       Arena: ! 17:03.15  1994        Kristin Schwartz, Adams State            
        NDSU: # 17:15.19  1994        Pam Drietz, North Dakota State           
                16:56.80  AUTO
                18:00.80  PROV
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Jessica Neva                 North Dakota        17:30.00   17:20.40 PROV             
  2 Melinda Zirbel               N.D. State          17:42.00   17:50.61 PROV             
  3 Jill Brager                  N.D. State          18:30.00   18:14.93                  
  4 Sheena Dauer                 S.D. State          17:40.00   18:26.25                  
  5 Becka Mansheim               S.D. State          17:40.00   18:34.85                  
  6 Lisa Nayes                   Jamestown           18:38.00   18:36.92                  
  7 Katie Tornberg               S.D. State          18:00.00   18:41.77                  
  8 Carrie Mueller               N.D. State          18:30.00   19:07.62                  
  9 Jessie Lichter               North Dakota        18:55.00   19:11.26                  
 10 Kourtney Joyce               N.D. State          18:55.00   19:15.16                  
 11 Kati Thornton                Jamestown           19:26.00   19:15.99                  
 12 Lisa Parizek                 N.D. State          18:30.00   19:20.87                  
 13 Kadie Nelsen                 N.D. State          19:10.00   19:35.90                  
 14 Beth Novak                   N.D. State          19:50.00   19:37.76                  
 15 Martha Miltich               Unattached          20:44.00   19:55.02                  
 16 Erin Anderson                Concordia           20:00.00   20:11.29                  
 
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================================
       Arena: !  8.81  2002        Gretchen Cooper, North Dakota State         
        NDSU: #  8.80  1996        Jane Loskot-Wick, North Dakota State        
                 8.57  AUTO
                 9.00  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Kiki Smith                   N.D. State              8.99       9.12q                  1 
  2 Amy Uthus                    N.D. State              9.15       9.16q                  4 
  3 Erin Zempel                  S.D. State              9.15       9.24q                  5 
  4 Jacinta Kuehn                N.D. State              9.20       9.27q                  5 
  5 Shawna Kern                  U-Mary                  8.72       9.34q                  8 
  6 Kira Sudbeck                 S.D. State              9.25       9.40q                  6 
  6 Marsha-Gaye Knight           U-Mary                  8.88       9.40q                  3 
  8 Katie Killorian              U-Mary                  8.83       9.71q                  2 
  9 Jackie Kensinger             North Dakota            9.30       9.72q                  1 
 10 Erica Mois                   Jamestown               9.55       9.74q                  8 
 11 Anna Taylor                  S.D. State              9.70       9.75                   6 
 12 Tiffany Spriggs              MSU-Moorhead            9.45       9.84                   2 
 13 Tina Wiederrich              Jamestown               9.70       9.89                   1 
 14 Kayla Lightfoot              North Dakota            9.55       9.92                   7 
 14 Nicole Plante                Concordia               9.73       9.92                   5 
 16 Chioko Nakasone              Dickinson State         9.65       9.97                   3 
 17 Emily Tollefson              Concordia              10.07      10.03                   7 
 18 Kathy Legge                  MSU-Moorhead            9.45      10.04                   7 
 19 Jill Fancher                 Concordia               9.94      10.10                   1 
 19 Lashae Michels               U-Mary                  9.20      10.10                   4 
 21 Amy Taylor                   Bemidji State          10.04      10.11                   8 
 22 Leah Hegland                 Concordia              10.07      10.28                   7 
 23 Heather Smith                Dickinson State         9.90      10.36                   5 
 24 Danielle Larson              St. Cloud State         9.90      10.40                   4 
 25 Joyce Essler                 N.D. State              9.95      10.50                   3 
 26 Lindsay Knudson              U-Mary                  9.99      10.51                   2 
 27 Tarah Maatz                  Concordia              10.28      10.64                   2 
 28 Katie Janus                  North Dakota            9.90      10.70                   6 
 29 Amberly Stephens             Unattached              9.60      10.71                   2 
 30 Megan Hamilton               Bemidji State          10.56      11.57                   3 
 
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================================
       Arena: !  8.81  2002        Gretchen Cooper, North Dakota State         
        NDSU: #  8.80  1996        Jane Loskot-Wick, North Dakota State        
                 8.57  AUTO
                 9.00  PROV
    Name                    Year School               Prelims     Finals                  H#
============================================================================================
Finals
  1 Kiki Smith                   N.D. State              9.12       8.99 PROV              1 
  2 Erin Zempel                  S.D. State              9.24       9.05                   1 
  3 Kira Sudbeck                 S.D. State              9.40       9.11                   2 
  4 Amy Uthus                    N.D. State              9.16       9.19                   1 
  5 Shawna Kern                  U-Mary                  9.34       9.27                   1 
  6 Marsha-Gaye Knight           U-Mary                  9.40       9.28                   2 
  7 Jacinta Kuehn                N.D. State              9.27       9.38                   1 
  8 Erica Mois                   Jamestown               9.74       9.43                   2 
  9 Jackie Kensinger             North Dakota            9.72       9.60                   2 
 10 Katie Killorian              U-Mary                  9.71       9.96                   2 
 
Women 4x400 Meter Relay
============================================================================================
       Arena: ! 3:46.22  1994        Abilene Christian                         
                         H. Joseph, B. Samuel, D. Hinkson, Y. Wickham      
        NDSU: # 3:41.58  2002        North Dakota State                        
                         K. Coles, N. Rieck, J. Theeler, T. Brudy          
                3:46.80  AUTO
                3:56.80  PROV
    School                                               Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 North Dakota State                                           3:51.97 PROV              1 
  2 U-Mary                                            3:55.00    4:02.42                   1 
     1) Shawna Kern                     2) Mollie Hoff                    
     3) Femi Kehinde                    4) Latoya Potter                  
  2 North Dakota State  'B'                                      4:02.42                   1 
  4 Concordia-Moorhead                                4:09.00    4:10.49                   2 
  5 St. Cloud State                                   4:06.00    4:13.90                   1 
  6 South Dakota State                                4:05.00    4:14.58                   1 
  7 North Dakota                                                 4:14.64                   2 
  8 Dickinson State                                   4:07.00    4:15.78                   1 
  9 Jamestown                                         4:11.17    4:17.72                   2 
 10 North Dakota  'B'                                            4:32.00                   2 
 
Women 4x800 Meter Relay
=========================================================================
       Arena: ! 9:20.16  2003        North Dakota State                        
                         C. Christensen, J. Nemmers, E. Tracy, E. Klein    
        NDSU: # 9:12.59  1995        North Dakota State                        
                         M. Berger, T. Steffes, M. Gill, K. Gfroerer       
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 North Dakota                                                 9:46.18  
  2 Dickinson State                                             10:11.16  
  3 Jamestown                                         9:55.00   10:17.45  
  4 Minnesota State-Moorhead                         10:10.00   10:26.59  
  5 Concordia-Moorhead                               10:15.00   10:27.42  
 
Women Distance Medley
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Minot State                                      12:50.00   13:15.07  
     1) Vicky Anderson                  2) Emily Dircks                   
     3) Katarína Urbanová               4) Jaci Kirschenheiter            
  2 Jamestown                                        14:00.00   13:57.10  
 
Women High Jump
=========================================================================================
       Arena: ! 5-10.25  1993        Penny Ensrud, North Dakota State          
        NDSU: # 5-10.25  1993        Penny Ensrud, North Dakota State          
                5-09.75  AUTO
                5-05.25  PROV
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Amanda Nagel                 North Dakota         5-03.75    5-04.00            1.62m 
  2 Jessica Trautweth            MSU-Moorhead         5-02.00    5-03.00            1.60m 
  3 Lindsey Augst                N.D. State           5-03.00    5-03.25            1.60m 
  4 Olivia Friestad              U-Mary               5-04.00    5-03.25            1.60m 
  5 Amanda Borseth               Minot State          5-03.00    5-01.25            1.55m 
  6 Lyndsy Geggleman             North Dakota         5-02.25    5-01.25            1.55m 
  6 Kari Pankow                  Jamestown            5-02.00    5-01.25            1.55m 
  6 Kristen VanHoorn             U-Mary               5-00.00    5-01.25            1.55m 
  7 April Nies                   North Dakota         5-01.75    4-11.25            1.50m 
  8 Tia Dolechek                 U-Mary               5-02.00    4-11.25            1.50m 
 -- Liz McCarty                  Jamestown            5-00.00         NH                  
 -- Vicky Anderson               Minot State          4-11.75         NH                  
 -- Amber Vaneps                 N.D. State           5-06.00         NH                  
 -- Amanda Faulkner              St. Cloud State      5-00.00         NH                  
 -- Danielle Templeton           Minn.-Morris         4-10.00         NH                  
 -- Kitty Meredith               U-Mary               5-00.00         NH                  
 -- Christel Berube              Bemidji State        4-09.00         NH                  
 
Women Pole Vault
=========================================================================================
       Arena: !    12-03  1999        Jennifer Bass, Unattached                
        NDSU: # 12-01.75  2004        Julie Strenkowski, North Dakota State    
                12-09.00  AUTO
                11-00.25  PROV
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Kristen Schwehr              U-Mary                 3.83m      3.71m         12-02.00 
  2 Julie Strenkowski            N.D. State             3.70m      3.71m         12-02.00 
  3 Jessica Roehrick             N.D. State             3.60m      3.61m         11-10.00 
  4 Kimberly Hilton              N.D. State             3.55m      3.61m         11-10.00 
  5 Jodi Tarasewicz              St. Cloud State        3.58m      3.51m         11-06.25 
  6 Ellen Amberson               North Dakota           3.25m      3.51m         11-06.25 
  7 Jodi Rosborough              St. Cloud State        3.40m      3.36m         11-00.25 
  8 Jessica Fleck                North Dakota           3.25m      3.36m         11-00.25 
  9 Sarah Lencowski              St. Cloud State        3.37m      3.36m         11-00.25 
 10 Jess Svingen                 Dickinson State        2.89m      3.06m         10-00.50 
 10 Ellyn Rost                   U-Mary                            3.06m         10-00.50 
 10 Brianne Sturlaugson          U-Mary                 3.20m      3.06m         10-00.50 
 10 Darby Sedler                 North Dakota           3.25m      3.06m         10-00.50 
 10 Jill Mostad                  MSU-Moorhead           3.04m      3.06m         10-00.50 
 15 Renee Splichal               Concordia              3.04m      2.91m          9-06.50 
 15 Kristin Gussiaas             Concordia              2.59m      2.91m          9-06.50 
 15 Melissa Bachman              St. Cloud State        3.14m      2.91m          9-06.50 
 15 Sara Dukart                  Dickinson State        3.04m      2.91m          9-06.50 
 15 Corinna Lowe                 Dickinson State        2.89m      2.91m          9-06.50 
 15 Lisa Dobbs                   U-Mary                 3.04m      2.91m          9-06.50 
 21 Jessica Viele                MSU-Moorhead           2.74m      2.60m          8-06.25 
 21 Casey Kostelecky             North Dakota           2.75m      2.60m          8-06.25 
 21 Marrie Johnson               Jamestown              2.74m      2.60m          8-06.25 
 21 Tiffany Spriggs              MSU-Moorhead           3.04m      2.60m          8-06.25 
 -- Savannah Crawford            U-Mary                 3.42m         NH                  
 -- Lindsay Kuznia               Concordia              3.20m         NH                  
 -- Megan Marohl                 N.D. State             3.04m         NH                  
 
Women Long Jump
=========================================================================================
       Arena: ! 20-05.25  1995        Tifanni Schuebel, South Dakota State     
        NDSU: #    20-01  2003        Amanda Thieschafer                       
                20-02.00  AUTO
                18-04.50  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                 
=========================================================================================
Preliminaries
  1 Cassandra Olson              N.D. State                        5.72mq        18-09.25 
  2 Amanda Thieschafer           N.D. State                        5.71mq        18-09.00 
  3 Amy Uthus                    N.D. State                        5.67mq        18-07.25 
  4 Nikki Sims                   North Dakota                      5.63mq        18-05.75 
  5 Kiki Smith                   N.D. State                        5.58mq        18-03.75 
  5 Erica Mois                   Jamestown                         5.58mq        18-03.75 
  7 Jessica Trautweth            MSU-Moorhead                      5.40mq        17-08.75 
  8 Alissa Andrus                N.D. State                        5.35mq        17-06.75 
  9 Alicia Mindermann            N.D. State                        5.29m         17-04.25 
 10 Jessica Deringer             U-Mary                            5.28m         17-04.00 
 11 Kristan Anderson             MSU-Moorhead                      5.26m         17-03.25 
 12 Michelle Burgard             North Dakota                      5.23m         17-02.00 
 12 Christine Johnson            N.D. State                        5.23m         17-02.00 
 14 Jamie Keck                   S.D. State                        5.22m         17-01.50 
 15 Leslie Moore                 N.D. State                        5.20m         17-00.75 
 15 Cassity Lloyd                U-Mary                            5.20m         17-00.75 
 17 Lashae Michels               U-Mary                            5.13m         16-10.00 
 18 Olivia Friestad              U-Mary                            5.11m         16-09.25 
 19 Amberly Stephens             Unattached                        5.09m         16-08.50 
 20 Andi Kuhn                    North Dakota                      5.06m         16-07.25 
 21 Leslie Bjugstad              North Dakota                      5.05m         16-07.00 
 22 Taunja Disher                S.D. State                        5.04m         16-06.50 
 23 Marsha-Gaye Knight           U-Mary                            5.03m         16-06.00 
 23 Lindsay Stoeser              S.D. State                        5.03m         16-06.00 
 25 Kayla Campbell               U-Mary                            5.02m         16-05.75 
 26 Lindsey Augst                N.D. State                        5.01m         16-05.25 
 27 Brianne Sturlaugson          U-Mary                            5.00m         16-05.00 
 28 Renee Splichel               Concordia                         4.98m         16-04.25 
 -- Emily Tollefson              Concordia                            ND                  
 -- Lacy Hanson                  Jamestown                            ND                  
 -- Kathy Legge                  MSU-Moorhead                         ND                  
 -- Vicky Anderson               Minot State                          ND                  
 -- Jhaki Schneller              S.D. State                           ND                  
 -- Acara Felix                  St. Cloud State                      ND                  
 -- Jocelyn Essler               N.D. State                           ND                  
 -- Tonya Weigelt                U-Mary                               ND                  
 -- Nicole Plante                Concordia                            ND                  
 -- Ashley Duggan                St. Cloud State                      ND                  
 
Women Long Jump
=========================================================================================
       Arena: ! 20-05.25  1995        Tifanni Schuebel, South Dakota State     
        NDSU: #    20-01  2003        Amanda Thieschafer                       
                20-02.00  AUTO
                18-04.50  PROV
    Name                    Year School               Prelims     Finals                 
=========================================================================================
Finals
  1 Amanda Thieschafer           N.D. State             5.71m      5.77m         18-11.25 
  2 Cassandra Olson              N.D. State             5.72m      5.72m         18-09.25 
  3 Kiki Smith                   N.D. State             5.58m      5.70m         18-08.50 
  4 Amy Uthus                    N.D. State             5.67m      5.67m         18-07.25 
  5 Nikki Sims                   North Dakota           5.63m      5.63m         18-05.75 
  6 Erica Mois                   Jamestown              5.58m      5.60m         18-04.50 
  7 Alissa Andrus                N.D. State             5.35m      5.47m         17-11.50 
  8 Jessica Trautweth            MSU-Moorhead           5.40m      5.40m         17-08.75 
 
Women Triple Jump
=========================================================================================
       Arena: ! 42-01.50  2003        Amanda Thieschafer, North Dakota State   
        NDSU: # 42-01.50  2003        Amanda Thieschafer, North Dakota State   
                40-08.75  AUTO
                37-08.75  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                 
=========================================================================================
Preliminaries
  1 Cassandra Olson              N.D. State            12.06m     11.96mq        39-03.00 
  2 Jamie Keck                   S.D. State            11.50m     11.79mq        38-08.25 
  3 Jessica Deringer             U-Mary                11.70m     11.47mq        37-07.75 
  4 Alicia Mindermann            N.D. State            11.88m     11.46mq        37-07.25 
  5 Jackie Kensinger             North Dakota          11.43m     11.41mq        37-05.25 
  6 Kristan Anderson             MSU-Moorhead          11.02m     11.26mq        36-11.50 
  7 Lashae Michels               U-Mary                11.12m     11.05mq        36-03.00 
  8 Jhaki Schneller              S.D. State            10.50m     10.88mq        35-08.50 
  9 Andi Kuhn                    North Dakota          10.82m     10.79m         35-05.00 
  9 Michelle Burgard             North Dakota          11.04m     10.79m         35-05.00 
  9 Kayla Campbell               U-Mary                10.99m     10.79m         35-05.00 
 12 Acara Felix                  St. Cloud State       11.12m     10.71m         35-01.75 
 13 Leslie Moore                 N.D. State            10.49m     10.59m         34-09.00 
 14 Tonya Weigelt                U-Mary                10.26m     10.57m         34-08.25 
 -- Crystal Reeves               Concordia              9.55m         ND                  
 -- Rachel Beck                  MSU-Moorhead           9.75m         ND                  
 -- Leslie Buchstad              North Dakota                         ND                  
 -- Brianne Sturlaugson          U-Mary                10.49m         ND                  
 -- Liz McCarty                  Jamestown              9.88m         ND                  
 -- Olivia Friestad              U-Mary                10.05m         ND                  
 -- Amanda Thieschafer           N.D. State            12.31m         ND                  
 -- Ashley Duggan                St. Cloud State       10.05m         ND                  
 
Women Triple Jump
=========================================================================================
       Arena: ! 42-01.50  2003        Amanda Thieschafer, North Dakota State   
        NDSU: # 42-01.50  2003        Amanda Thieschafer, North Dakota State   
                40-08.75  AUTO
                37-08.75  PROV
    Name                    Year School               Prelims     Finals                 
=========================================================================================
Finals
  1 Cassandra Olson              N.D. State            11.96m     12.33m         40-05.50 
  2 Jamie Keck                   S.D. State            11.79m     11.79m         38-08.25 
  3 Jessica Deringer             U-Mary                11.47m     11.63m         38-02.00 
  4 Jackie Kensinger             North Dakota          11.41m     11.56m         37-11.25 
  5 Alicia Mindermann            N.D. State            11.46m     11.46m         37-07.25 
  6 Kristan Anderson             MSU-Moorhead          11.26m     11.34m         37-02.50 
  7 Lashae Michels               U-Mary                11.05m     11.07m         36-04.00 
  8 Jhaki Schneller              S.D. State            10.88m     11.02m         36-02.00 
 
Women Shot Put
=========================================================================================
       Arena: !    51-06  1995        Kris Kuehl, Unattached                   
        NDSU: # 49-03.75  2000        Julia Karst-Gray, North Dakota State     
                49-00.75  AUTO
                43-00.25  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                 
=========================================================================================
Preliminaries
  1 Michelle Carter              S.D. State            14.10m     12.81mq        42-00.50 
  2 Mallory Furr                 U-Mary                12.19m     12.42mq        40-09.00 
  3 Dana Olimb                   North Dakota          12.64m     12.26mq        40-02.75 
  4 Maggie Aalund                Minot State                      12.19mq        40-00.00 
  5 Brandi Miller                U-Mary                11.88m     12.05mq        39-06.50 
  6 Beth Thormahlen              Dickinson State       11.83m     12.00mq        39-04.50 
  7 LeeAnn Pekovitch             Minot State           12.50m     11.83mq        38-09.75 
  8 Ann Johnson                  MSU-Moorhead          11.45m     11.50mq        37-08.75 
  9 Lindsey Bergeson             Bemidji State         11.40m     11.47m         37-07.75 
 10 Talia Merritt                Unattached            12.62m     11.38m         37-04.00 
 10 Leah Davis                   North Dakota          10.82m     11.38m         37-04.00 
 12 Libby Schneider              Bemidji State         12.06m     11.32m         37-01.75 
 13 Jennifer Flack               North Dakota          11.40m     11.29m         37-00.50 
 14 Brigette Freschette          Minot State           11.05m     11.27m         36-11.75 
 15 Julie Faul                   Jamestown             10.76m     11.21m         36-09.50 
 16 Heather Anderson             S.D. State            11.00m     11.17m         36-07.75 
 17 Sara Olson                   Bemidji State         10.87m     10.86m         35-07.75 
 18 Molly Franklin               Dickinson State       10.49m     10.68m         35-00.50 
 19 Kelly Humphries              N.D. State            11.70m     10.59m         34-09.00 
 20 Erin Suhonen                 Bemidji State         10.99m     10.30m         33-09.50 
 21 Jessica Meyer                S.D. State                        9.77m         32-00.75 
 22 Ashley Wintheiser            Minn.-Morris          10.66m      9.59m         31-05.75 
 23 Brena Smith                  Jamestown             10.33m      9.54m         31-03.75 
 24 Carma Hackey                 Jamestown             10.26m      9.50m         31-02.00 
 24 Nicole Burow                 Bemidji State          9.44m      9.50m         31-02.00 
 26 Vicky Anderson               Minot State                       9.35m         30-08.25 
 27 Melissa Stave                Concordia              9.72m      9.25m         30-04.25 
 28 Amberly Stephens             Unattached            10.79m      9.16m         30-00.75 
 29 Katie Atkinson               U-Mary                10.05m      8.50m         27-10.75 
 29 RaeDeen Blum                 Jamestown              9.14m      8.50m         27-10.75 
 31 Ellie Krueger                Minn.-Morris           9.19m      7.75m         25-05.25 
 -- Lexi Nider                   U-Mary                10.97m         ND                  
 
Women Shot Put
=========================================================================================
       Arena: !    51-06  1995        Kris Kuehl, Unattached                   
        NDSU: # 49-03.75  2000        Julia Karst-Gray, North Dakota State     
                49-00.75  AUTO
                43-00.25  PROV
    Name                    Year School               Prelims     Finals                 
=========================================================================================
Finals
  1 Michelle Carter              S.D. State            12.81m     13.32m         43-08.50 
  2 Mallory Furr                 U-Mary                12.42m     12.42m         40-09.00 
  3 Dana Olimb                   North Dakota          12.26m     12.41m         40-08.75 
  4 Brandi Miller                U-Mary                12.05m     12.23m         40-01.50 
  5 Maggie Aalund                Minot State           12.19m     12.19m         40-00.00 
  6 Lindsey Bergeson             Bemidji State         11.47m     12.09m         39-08.00 
  7 Beth Thormahlen              Dickinson State       12.00m     12.03m         39-05.75 
  8 LeeAnn Pekovitch             Minot State           11.83m     12.02m         39-05.25 
 
Women Weight Throw
=========================================================================================
       Arena: !    61-03  2001        Diandra Bauer, North Dakota State        
        NDSU: # 62-00.25  2001        Diandra Bauer, North Dakota State        
                60-00.25  AUTO
                50-00.00  PROV
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Diandra Gallagher            Unattached            17.72m     17.79m         58-04.50 
  2 Belinda Eastlack             MSU-Moorhead          17.70m     17.61m         57-09.50 
  3 Kelly Humphries              N.D. State            16.20m     16.50m         54-01.75 
  4 Michelle Carter              S.D. State            12.20m     13.92m         45-08.00 
  5 Talia Merritt                Unattached            12.92m     13.68m         44-10.75 
  6 Dana Olimb                   North Dakota          13.25m     13.52m         44-04.25 
  7 Mallory Furr                 U-Mary                12.80m     12.97m         42-06.75 
  8 Brandi Miller                U-Mary                12.80m     12.91m         42-04.25 
  9 Sara Olson                   Bemidji State         12.57m     12.84m         42-01.50 
 10 Tennille Penn                Jamestown             12.59m     12.73m         41-09.25 
 11 Jennifer Flack               North Dakota          12.31m     12.72m         41-08.75 
 12 Ann Johnson                  MSU-Moorhead          12.31m     12.62m         41-05.00 
 13 Lexi Nider                   U-Mary                10.97m     12.32m         40-05.00 
 13 Maggie Aalund                Minot State                      12.32m         40-05.00 
 15 Erin Suhonen                 Bemidji State         12.39m     12.25m         40-02.25 
 16 Jessica Meyer                S.D. State            12.40m     12.16m         39-10.75 
 17 Beth Thormahlen              Dickinson State       12.31m     11.98m         39-03.75 
 18 Mandy Larson                 North Dakota          12.34m     11.87m         38-11.50 
 19 Jessica Chase                Jamestown             10.74m     11.33m         37-02.25 
 20 Molly Franklin               Dickinson State       11.53m     11.22m         36-09.75 
 21 Shantel Penn                 Jamestown             10.84m     10.73m         35-02.50 
 22 Brigette Freschette          Minot State           10.50m     10.51m         34-05.75 
 23 Ashley Wintheiser            Minn.-Morris          10.97m     10.22m         33-06.50 
 24 Melissa Stave                Concordia              9.49m      8.78m         28-09.75 
 25 Lisa Carlson                 Minot State            9.00m      8.72m         28-07.50 
 
Women Indoor Pentathlon
=========================================================================
       Arena: !  3583  1995        Nancy Weber, Northern Colorado              
        NDSU: #  3705  1992        Lisa Ristau, North Dakota State             
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kiki Smith                   N.D. State                         3413  
  2 Janie Sershen                Augustana               3405       3287  
  3 Caesare Stimson              Bemidji State           3100       3098  
  4 Kari Pankow                  Jamestown               2925       2942  
  5 Jacinta Kuehn                N.D. State                         2896  
  6 Kayla Todnem                 Unattached                         2641  
  7 Danielle Larson              St. Cloud State                    2613  
  8 Joyce Essler                 N.D. State                         2564  


www.macraca.vian.sk
Webmaster Jozef Bielik,    bielikj @ hotmail.com